October 12, 2009 - 16:28 AMT
Saxophonist from Germany and accordionist from Spain will perform selected classical compositions in Yerevan
On October 13, Komitas Chamber Music Hall will host a concert within Return classical music festival frameworks. The concert will feature famous saxophonist Koryun Asatryan (Germany) and world-known accordionist, composer and conductor Enrique Ugarte (Spain).
"By working in Germany you find yourself in the center of musical trends' development. This is especially true of classic music," saxophonist Koryun Asatryan said.
Accordionist Enrique Ugarte noted in his turn, "I believe, working in Germany is important to every musician. The atmosphere itself is favorable for work."
Musicians expressed their joy over festival-provided opportunity to perform in Armenia.
Koryun Asatryan, born in Armenia in 1985, started his saxophone lessons at the college of music in Yerevan under Prof. A. Manukyan in 1993 after a brief interlude on the piano. From October 2000, he studied in Dortmund under Prof. Daniel Gauthier with whom he continued his study from October 2003 onwards at the conservatoire of music in Cologne. Since 1999, Koryun Asatryan has been winning various competitions in Moscow, Yerevan, Kiev, Hamburg, Oldenburg, Berlin and Bayreuth.
Enrique Ugarte was born in 1957 in Spain. He learn to play accordion at 4, wrote his first composition at 6, and performed to a 1500 -people audience at 7.
Return classical music festival is organized by Art Gallery Cultural Foundation under the patronage of Armenia's First Lady Rita Sargsyan and sponsored by VivaCell-MTS company.
Return, the 3rd classical music festival, launched on September 22. Festival's closing ceremony will take place on October 24.