October 16, 2009 - 22:08 AMT
Turkey rash to ratify Protocols because they fully reflect its interests, Vahan Hovhannisyan, member of the ARF Bureau said at the rally organized by ARF Dashnaktsutyun in Yerevan. According to him, no one speak against ratification of the Protocols in Armenia, except the Faction. "We know many MPs from the ruling Republican Party of Armenia (RPA) are opposed to ratification, but they are afraid of the leadership. We intend to publicly suggest them a choice: either the people or the authorities, " Mr. Hovannisyan said.
The leader of "New Times" Aram Karapetyan said that the public opinion can change the situation. "Republican Party chose the right tactics: until Turkey does not ratified the Protocols, the Armenian parliament will do nothing," Aram Karapetyan said. "New Times" collaborate with all political forces opposed to the agreement with Turkey. "We can cooperate even with the ruling party, if it will be with the people," Aram Karapetyan said.
According to the representative of the Heritage Party Stepan Safaryan, there is only one way out of this situation: resignation of the president. "We respect all the statements, but we changes in the system. Turkey will never normalize relations with Armenia, since it cannot admit its fault and responsibility for the Genocide of Armenians in the Ottoman Empire, " Stepan Safaryan said.
The representative of the ARF Dashnaktsutyun Armen Rustamyan said that a new phase of national struggle started on October 10. "The authorities must start new negotiations with Turkey from scratch and without preconditions. It becomes clear day by day that the normalization of Armenian-Turkish relations is connected with the Karabakh problem, which was apparent in Zurich. The presence of co-chairing the OSCE Minsk Group at the signing ceremony of the Protocols is the proof. We had to make the Turks refused from preconditions, instead of signing in silence. The Armenian authorities have two ways: to stop the process and we will stand beside them until the end, or resign. Armenia should treat the Protocols as invalid, based on the provisions of international law, " Armen Rustamyan stressed.
More than five thousand people attended the ARF meeting, which was however authorized by the Mayor's office of Yerevan.