November 6, 2009 - 15:19 AMT
2009 marks the 125th birthday anniversary of outstanding Armenian poet Daniel Varuzhan. A number of events will be held on the occasion throughout Armenia and abroad.
Deputy head of modern and folk art at RA Ministry of Culture Karo Vardanyan commented on the events to be held, "The events will feature a performance at Gabriel Sundukyan Theater, an exposition at the Literature and Arts Museum and publication of collection of Varuzhan's poems."
Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan heads the state organizational committee.
"A conference dedicated to Daniel Varuzhan will be held in Yerevan State University on November 11. We also plan to publish a book with the assistance of foreign organizations," said Zhenya Azizyan, head of all-Armenian projects at Diaspora Ministry.
Daniel Varuzhan was born in Brgnik (a village in Sebastia) in 1884. From 1896 to 1902 he attended the school of Mkhitarist fathers. He pursued his higher education at University of Ghent, Belgium, where he studied economics and social sciences. Then he returned to his native village and taught Armenian in a school. Varuzhan was among the intellectuals arrested by the Turkish police on the night of April 24, 1915. He was deported to Cankiri and murdered.