November 13, 2009 - 17:20 AMT
Hans-Jochen Schmidt: Process of normalizing relations between Armenia and Turkey requires patience and creative thinking
"The process of normalization of relations between Armenia and Turkey requires patience and some creative thought," Ambassador of Germany to Armenia Hans-Jochen Schmidt told a press conference on November 13. According to him, signing of the Armenian-Turkish protocols is an important step not only in terms of normalization of Armenian-Turkish relations, but also in respect of normalizing relations across the region. He also stressed that the Protocols after being ratified may have positive influence on the process of the Karabakh settlement.
"Early ratification of the protocols, in my opinion, would be a positive step not only for Armenia, but also for Turkey," the ambassador said, adding that Turkey should use this opportunity through ratifying protocols to start playing a greater role in the South Caucasus region.