November 14, 2009 - 10:38 AMT
Bakhchyan was born in Kharkov where he studied in the local decorative art school under avant-garde artist Vasily Ermilov. In 1965, he took part in the first non-official exhibition.
Short time afterwards, the artist moved to Moscow where, in 1967-74, he worked in the humor department of Literaturnaya Gazeta and 12 Chairs Art Club, together with Vladimir Ivanov, Igor Makarov and Vitaly Peskov. He was published in Znanie-Sila and Yunost magazines.
Many of Bakhcanyan's aphorisms and witty remarks became pieces of folklore.
In 1974, the artist emigrated to New York where he continued his activity . Over the recent years, many of his works were displayed in Moscow, New York, Las Vegas, Kiev and Vienna, Lenta.ru reports.