December 7, 2009 - 20:32 AMT
Chairman of CIS Inter-Parliamentary Assembly Sergei Mironov said Georgia would cease to be a member of this organization from January 2010. "Under Assembly's mechanisms, Georgia's notification on withdrawing membership will enter into force six month after joining the organization," he said.
CIS Secretary Sergey Lebedev announced earlier that such step would be the detriment of Georgia rather than the Assembly.
According organization's Secretary General Mikhail Krotov, the country intends to continue participation 75 treaties and agreements, including the one concerning free trade, Georgiatimes.info reports.