December 18, 2009 - 13:45 AMT
The opening of Armenian-Turkish border will not necessarily entail flow of migrants, according to Gagik Yeganyan, Head of Migration Service at Armenia's Ministry of Territorial Administration.
"Migration flows tend to intensify in view of lessening obstacles to crossing the border," he told a news conference in Yerevan on Friday.
At that, he noted that an open border does not mean that anyone wishing to cross the it will be free to so without a visa permit (as is the case with Iran) or relevant legal bases (in case of leaving for Georgia). Yeganyan accounted for the "flow" of Turkish migrants by the absence of bans on Turkish citizens' entry to Armenia. "They might have as well come before the opening of border, why didn't they to that?" he asked.
Yeganyan said the number of migrants has grown 4 times over the recent 8 years (2000-2008), with 288 thousand people leaving Armenia for Turkey and 294 thousand migrating in the opposite direction.
As to the data published by Turkey, he said it provides wrong information by saying that there are around 50-70 thousand illegal Armenian migrants working in the country. As shown by the official data of Turkish statistical service, the negative balance of migration flows made 5 238 people.