December 20, 2009 - 16:44 AMT
RA President: Kazakhstan's presidency in OSCE will help CSTO member states to introduce their approaches to various issues
A non-formal summit of several CIS country leaders was convened on Saturday, December 19, on the outskirts of Almaty, Kazakhstan. Present at the summit was Armenian President Serzh Sargsyan, as well as the top leaders of Russia, Belarus, Kazakhstan, Kygyzstan, Tajikistan and Turkmenistan.
Discussion focused on integration processes on CIS territory, as well as possibility of extending trade-economic cooperation, the activities of the recently established anti-crisis fund, CSTO member states' security, as well as cooperation within international organizations. Expressing gratitude to his Kazakh counterpart Norsultan Nazarbaev for organizing the summit, Armenian President Serzh Sargsyan recalled the key decisions adopted during the non-formal summit last year.
In that regard, Armenian leader focused special attention on the creation of Collective Rapid Reaction Forces (CRRF) and the subsequent military exercises, as well as the decision on establishing an anti-crisis fund and a technological centre. Mr. Sargsyan attached major importance to the activities aimed at developing cooperation and integration processes, including political-military cooperation and joint preparation of human resources, as well as strengthening security.
Serzh Sargsyan congratulated Norsultan Nazarbaev on his country's taking OSCE chairmanship starting from 2010. Noting that Kazakakhstan was the first CSTO member state to assume OSCE chairmanship, Mr. Sargsyan reiterated Armenia's willingness to assist the country, considering that it will help CSTO member states to introduce their positions and arguments on regional problems and global cooperation issues.
The non-formal summit of CIS leader will last till December 20. Thereafter, President Serzh Sargsyan will return to Armenia, RA President's press service reported.