December 24, 2009 - 17:08 AMT
Sketches of Armenian cross-stones will be exposed at "Dialogue of Cultures: Peace Through Art" in Moscow. The exhibition, organized by Peacemaker World Alliance will run from December 29, 2009 to January 12, 2010.
The Armenian khachkars (cross-stones) will be presented by Armenian craftsman Varazdat Harutyunyan.
As Armen Danielyan, vice rector of Pedagogical University of Theatrical Art after Nikol Galanteryan told a press conference on December 24, Varazdat Harutyunyan is an author of more than 400 cross-stones, traditional and innovative works.
"I am allowed to exhibit only 3 sketches and photographs in the pavilion, so I am going to take a lot of works with me and change exposed items every 2-3 days, Varazdat Harutyunyan said.
The sculptor promised to restore the best stone-crosses destroyed by Azeris in Jugha. The remaining cross-stones are already on the verge of extinction and it is unknown whether our children would see them," the sculptor said.