January 17, 2010 - 15:38 AMT
On January 16, 3:15 p.m. local time, an automobile came into a clash with an electric train on Artashat-Aygevan highway. As the South Caucasian Railways (SCR) CJSC reported to PanARMENIAN.Net, the passenger carriage heading from Artashat was en route to Yerevan under the supervision of driver Ye. Voskerchyan when it collided with a Mercedes vehicle The accident left 3 car passengers dead.
"SCR once again stresses the importance of state government bodies, educational institutions and driving schools' involvement explanation of traffic rules," the company says in a release.
The South Caucasian Railways CJSC is a 100% daugther company of Russian Railways CJSCS . Under a concessionary agreement dated Febraury 13, 2008, Armenian Railways CJSC was handed over to SCR's concessionary management. The agreement was signed for 30 years, with possible prolongation of additional 10 year.