January 20, 2010 - 12:59 AMT
Alain Stepanyan, a player for Estonia's junior soccer team, was recognized the best sportsman of the year by the Armenian community of Estonia, reported the Armenian Bulletin of Estonia.
According to the newspaper poll, 75 percent of respondents voted for Stepanian, the champion of Estonia among juniors.
The best goal-scorer of Tallinn Ararat, the winner of Estonian Futsal championships, Avetis Harutyunyan is the second in the list. The 3rd and 4th places were taken by chess player Ruben Hayrapetyan and futsal player Vahagn Harutyunyan respectively. Estonian national judo team coach Vladimir Stepanyan was recognized the best coach of the year.