February 13, 2010 - 18:00 AMT
Armenia maintains good relations with the United States, and Russia. Armenia and Russia are developing strategic partnership, the Armenian President Serzh Sargsyan said in an interview to Al Jazeera Arabic television channel. "There are many Armenians in the U.S. who serve like a bridge in our relations with the United States. The best condition for us is when we have good relations with both Russia and the United States," the Armenian president said.
Serzh Sargsyan stressed that Armenians from over the world have always contributed to Armenia, but it would be desirable if they could return to their homeland.
Speaking about the need to recognize the Armenian Genocide by the United States, the President of Armenia said that the recognition of the genocide is a recognition of justice. According to Serzh Sargsyan, President Barack Obama literally said that he had not changed his opinion on the matter.