February 11, 2010 - 19:43 AMT
The second <b> "ART-EXPO" </b> exhibition will be held in the House of Artists of Armenia from 12 to 13 February. "We intent to present our work within a year. Besides, we want to create a platform for cooperation between different organizations and the Ministry of Culture of Armenia, thereby enabling the public to visit the exhibition, " Hasmik Poghosyan, RA Minister of Culture told a press conference in Yerevan.
"If last year the number of participating organizations reached 20, in 2010 more than 50 of them are involved. I hope in a few years we will be able to organize "ART-EXPO" outside the country,” the Minister of Culture of Armenia said.
Speaking of omissions, Hasmik Poghosyan particularly said: " The museums of Armenia represent only 3 per cent of the cultural heritage, available in the country ". Out of 50 participating organizations 3 will be recognized as the best and awarded.