Discussion of Armenian Genocide Resolution, H.Res.252, at U.S. House Committee on Foreign Affairs, is, first of all, the result of successful lobbying of Armenian organizations, including Hay Dat, ARF-Dashnaktsutyun parliamentary group leader Vahan Hovhannisyan stated.
As he told a news conference in Yerevan, the discussion came as a result of Armenian organisations’ consistent struggle for Genocide recognition.
Mr. Hovhannisyan emphasized that in case the U.S. House of Representatives passes the resolution, there’s a high possibility Barack Obama will use the term Genocide in his annual April 24 address.
Dwelling on Armenia-Turkey reconciliation process, he said, “If Turkey doesn’t ratify protocols by the end of March, we can give up on rapprochement.”