Azerbaijan has exhausted the resources of trust in terms of autonomous status for minorities within its boundaries, Armenian President <b>Serzh Sargsyan</b> stated in his speech at Chatham House, Royal Institute of International Affairs.
“Azerbaijan was not and is not capable of providing guarantees of even internal security to such autonomies. There was once another Armenian autonomy in Azerbaijan: Nakhijevan. What happened to it? Not a single Armenian is left in Nakhijevan. Can such guarantees be taken for granted? You might say Azerbaijan was different then, and is different now. During the last 18 years of that “difference” more Armenian and Christian monuments were destroyed than in the preceding 70 years. The international organizations tasked with protection of the cultural heritage were unable to do anything: Azerbaijan did not even permit them to visit and see the obliterated Armenian monuments,” Serzh Sargsyan emphasized.
“In the meantime, a full-blown race of arms continues in the South Caucasus. It is extremely dangerous. It is dangerous not only for the South Caucasus peoples, but also for Europe and the powers that have a stake in the region, the corporations that have invested in the Caucasus, and everyone else. Azerbaijan has not faced any substantial confrontation for having exceeded all the possible caps on conventional arms. Even if not used in a war against Karabakh, the weapons Azerbaijan is stockpiling today will shoot somewhere. The only question is where and when. While spending large sums on purchases of oil, the advanced states, in my opinion, cannot remain indifferent to how their moneys are being spent. The fact is that these very proceeds can become a source of threats, something that has happened elsewhere in the past.
Armenia and Karabakh have never unleashed and never will unleash a war. We despise war, as our generation was forced to look death straight in the eyes, and has seen and lost more than can be imagined. However, we realize that we must be ready for war in case others wish to fight. We cannot turn a blind eye to recurrent belligerent threats coming from a neighbouring state, whose President’s New Year address to his people sounded no different from the speech of an army commander motivating his units for a battle.
The irony is that Azeri propaganda, spending hundreds of millions of dollars, does not miss any opportunity to label Karabakh as an aggressor, despite the fact that the people of Karabakh had to take on arms literally to avoid extermination.
The reality is that the people that live in Karabakh are and will always be ready to defend their right to survive, their values, churches, and cross-stones,” Armenian leader concluded.