Team Leader of the state Commission of Azerbaijan on Prisoners of War, Hostages and Missing People Firudin Sadigov, in spite of reports in the Azerbaijani media, said that Azerbaijani servicemen who are held captive by the Armenian side, cannot be subjected to torture.
"Two Azerbaijani soldiers and one civilian are in captivity by Armenians. These people are under control of international structures, " he said. According to Sadigov, tortures and poor conditions are impossible, since the direct responsibility of international organizations is to improve the detention conditions.
According to Sadigov, most of the reports by Azerbaijani media that Armenian-captured Azerbaijanis are unwilling to return home, are untrue, since without seeing and speaking with these people, it is impossible to talk about it, APA reported.