The question of whether to recognize the mass killings of Armenians in 1915-1923 as the Genocide , once again will put to a vote in the U.S. House of Representatives Committee on Foreign Affairs, The New York Times wrote.
"Both the Armenians - the supporters of the Genocide resolution and their opponents Turks said t on Wednesday that since the previous vote, the situation has changed largely because of Obama's position," a columnist wrote.
Unlike 2007, the Turkish side does not feel that the U.S. administration favors them, a Turkish MP Suat Kiniklioglu said. "Aram Hamparian, executive director of the Armenian National Committee of America (ANCA), said that his organization believes in adopting the resolution," the newspaper wrote. The current administration has not opposed this ruling, he said, whereas in 2007, Secretary of State Rice and Defense Secretary Gates, being anxious over cooperation with Turkey on the Iraq issue, sent a letter to Congress with a strong protest against the resolution. Now, according to the Turkish side, the vote could harm Ankara's relations not only with Armenia, but also with the United States.