Mr. Guillermo Tolosa, Resident Representative of the International Monetary Fund (IMF) in Armenia, stated that the forecast 1.8% GDP growth for 2010 may be revised in May, given the positive tendencies of global economy recovery.
“I believe that certain sectors of the Armenian economy will develop more rapidly and ensure the GDP growth, affected by Russia’s economic growth,” he told reporters on April 9.
Meanwhile, he noted, that the sectors having no direct linkage to the global economy, will show slow development. “The construction industry, for example, will not promote the GDP growth,” Mr. Tolosa said.