The Investigative Committee of the Russian Prosecutor General's Office is looking into whether bad weather, human error, a technical malfunction or other reasons caused the crash of Polish President’s aircraft.
The TU-154 carrying Polish President Lech Kaczynski and his wife, heads of the General Staff and Central Bank, as well as dozens of politicians and officials crashed on April 10 morning. The plane hit treetops in heavy fog as it approached the airport. The plane crashed several hundred meters of the runway of Severny airport near Smolensk. The official Polish delegation headed by Kaczynski was traveling to participate in the events dedicated to the 70th anniversary of the Katyn massacre.
According to clarified data, there were 96 people aboard. None of them has survived.
Under the Polish constitution, the presidential powers have been transferred to Sejm speaker Bronislaw Komorowski, Lenta.ru reported.