The Javakhk Diaspora of Russia sent an appeal to leaders of opposition parties and movements of Georgia with respect to the 95th anniversary of the Armenian Genocide.
“The 95th anniversary of the Armenian Genocide is marked this year. On April 24, 1915, the Ottoman Empire started mass annihilation of Armenians. Over 1.5 million Armenians have become victims of the massacres, while hundreds of thousand Armenians had to leave their lands and migrate. The Armenian Genocide has become the first large-scale crime of the 20th century against humanity by ethnic feature. The actions of the imperial Turkish government comply with corpus delicti of Genocide and fall under its definition in international law.
The current authorities of Georgia ignore numerous appeals of Armenians to recognize the Armenian Genocide, while Turkey rejects its fact and distorts the truth. We have repeatedly stated that the Armenian Genocide recognition will force Turkey to respect international opinion, to wipe off the “dirt” from its people’s face and establish good neighborly relations with its important neighbors - Armenia and Georgia. This is the most real and fair way to solve the issue of establishing peace at South Caucasus,” the appeal reads.