On May 9, President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan took part in solemn events organized in Stepanakert and Shushi on occasion of Victory Day, formation of Artsakh Defense Army and liberation of Shushi.
Mr. Sahakyan together with second President of the Republic of Armenia Robert Kocharian and second President of the NKR Arkady Ghukasian visited Stepanakert Memorial to lay wreaths at the monument to martyrs who were killed in the Great Patriotic War and Artsakh liberation war.
Thereupon, Artsakh President visited Shushi where he attended a solemn of key-handing ceremony: a new dwelling house was built for the families of the NKR Defense Army servicemen.
In the evening, the President made a speech during a celebration in Stepanakert.
Speaker of the Armenian National Assembly Hovik Abrahamyan and representatives of Diaspora were also attending, reported the Central Information Department of the Office of the Artsakh Republic President.