Chairman of the Armenian National Committee of America Ken Hachikian said that ANCA will work actively to increase the number of supporters of the Armenian Genocide Resolution – HR252.
“We believe we have strong bipartisan support both by Republics and Democrats. Our job is to increase the number of supporters and to convince Speaker of the House Nancy Pelosi that we have sufficient votes to pass the resolution” Hachikian told a PanARMENIAN.Net reporter. He added that presently ANCA is in that process, contacting all its supporters.
“Each session of US Congress lasts only two years. This session of Congress ends in December 2010, so this resolution will die unless it’s proved by Congress,” he said.
Thus, Ken Hachikian stated that ANCA’s job of the next 6 months is to generate enough support. Besides, he referred to pressure from the US administration, which opposes to the resolution adoption.
As for President Barack Obama’s address to the Armenian-American community on April 24, Ken Hachikian stated that it was very shameless comment by him. “He broke his pledge once again under pressure of the State Department, which is very pro-Turkish. Even though he recognized the Armenian Genocide as a person, however, he has been unwilling to do it officially as a US President,” said Mr. Hachikian, adding that despite the Armenian-American community’s disappointment, ANCA will continue pressing Obama, demanding from him that he honor his pledge.