Around 4,000 computers were sold in Armenia under the pilot project of Computers for Everyone program during the first quarter of 2010.
The program has already influenced the number of computer users in Armenia, the press service of the Armenian Ministry of Economy told to PanARMENIAN.Net.
According to preliminary data of a research on use of Internet and computer equipment in Armenia (as of March 2010), the number of computer users totaled 18% that is three times higher as compared with the last similar index recorded in Armenia (6%). The research conducted by Enterprise Incubator Foundation is scheduled to be finished within several months.
Computer for Everyone program is implemented by the Armenian government, Enterprise Incubator Foundation, Hewlett-Packard and Microsoft corporations in partnership with Unicomp company and ACBA-Credit Agricole bank. The pilot project of the program has started since September 22, 2009. $5-7mln will be allocated for the program, which has provided the population with the opportunity to purchase computers at market prices. The program aims to increase the level of households’ computerization from 6% to 30%.
Seven models of HP computers, including 6 notebooks, are available for Armenian consumers in 7 shops of Yerevan (4), Vanadzor (2) and Gyumri (1).