On July 6, Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian received John Kjaer, the Head of the Unit for Ukraine, Moldova, Belarus and South Caucasus of the European Commission External Relations Directorate General, and Head of the European Commission Delegation to Armenia, Ambassador Raul de Luzenberger.
John Kjaer arrived in Armenia to participate in the first sitting of the EU-Armenia Justice, Freedom and Security Subcommittee.
Edward Nalbandian confirmed Armenia's readiness to start negotiations on the associative agreement with the EU from July 19, as well as on agreement on visa regime relaxation.
John Kjaer estimated positively the results of the first sitting of the EU-Armenia Justice, Freedom and Security Subcommittee, saying that the negotiations on visa regime relaxation between Armenia and EU may start at the turn of 2010.
Besides, the parties referred to works on preparation of negotiations on the associative agreement, the RA MFA press service reported.