July 14, 2010 - 13:29 AMT
On July 14, in accordance with the previously achieved agreement with the NKR authorities, the OSCE mission conducted monitoring of the contact line of Nagorno Karabakh and Azerbaijani armed forces, near the NKR Martuni region's Kuropatkino settlement.
From the positions of the NKR Defense Army, the monitoring was held by Coordinator of the OSCE Office, Lieutenant-Colonel Imre Palatinus (Hungary), Field Assistant of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Zhaslan Nurtazin (Kazakhstan), as well as the representative of the OSCE High Level Planning Group, Lieutenant-Colonel Fergus Hannon (Ireland).
The monitoring passed according to schedule. No violation of the ceasefire was fixed.
From the Karabakh side, the monitoring mission was accompanied by representatives of the NKR Ministries of Defense and Foreign Affairs, reported the NKR MFA Information Department.