July 17, 2010 - 14:23 AMT
On July 17, Yerevan hosted the second congress of Armenakan-Ramkavar Azatakan party with participation of 100 delegates.
The congress is supposed to elect a new board of the party.
Leader of the party Hakob Avetikyan submitted a report on the activity of the party’s republican board during a year.
He noted that the party is going to transfer its central archive from Beirut to Yerevan to provide Armenian experts with the opportunity to study its history.
“We envisage planting 1,500,000 trees in Armenia till the 100th anniversary of the Armenian Genocide,” said Avetikyan.
Referring to the economic and political situation in Armenia, Hakob Avetikyan noted that Armenakan-Ramkavar Azatakan party can be a balancing force among opposition and pro-governmental blocs of Armenia.
“The state administration is in bad condition, the entire economy is controlled by oligopoly. In other words, the principle – money for power and power for money – works in Armenia,” Avetikyan said, adding that the party will do its utmost to enter the parliament in 2012 to improve the situation and strengthen freedom and democracy in Armenia.