The Heads of Delegation of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries, Foreign Minister of the Russian Federation Sergei Lavrov, Foreign Minister of France Bernard Kouchner, and Deputy Secretary of State of the United States James Steinberg, released the following statement:
“The Heads of Delegation of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries, Foreign Minister of the Russian Federation Sergei Lavrov, Foreign Minister of France Bernard Kouchner, and Deputy Secretary of State of the United States James Steinberg met on the margins of the OSCE Informal Ministerial with Foreign Minister of Azerbaijan Elmar Mammadyarov and Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian in Almaty, Kazakhstan.
The Heads of Delegation of the Co-Chair countries recalled the joint statement on Nagorno Karabakh of December 1, 2009 at the OSCE Ministerial meeting in Athens and reminded the sides of their commitment to seek a peaceful settlement to the Nagorno-Karabakh conflict based on the principles contained in the Helsinki Final Act, particularly those related to refraining from the threat or use of force, the territorial integrity of states, and the equal rights and self determination of peoples. They reiterated that the elements articulated by Presidents Medvedev, Sarkozy, and Obama on July 10, 2009 at L'Aquila and repeated at Muskoka on June 26, 2010 must be the foundation of any fair and lasting settlement to the conflict. These proposed elements have been conceived as an integrated whole, and any attempt to select some elements over others would make it impossible to achieve a balanced solution. Foreign Minister Kouchner and Deputy Secretary Steinberg expressed appreciation for the efforts of President Medvedev and Foreign Minister Lavrov to bridge the differences between the parties, taking into consideration the positions discussed during the meetings in Sochi on January 25, 2010 and in St. Petersburg on June 17, 2010.
The Heads of Delegation of Russia, France, and the United States stressed that the efforts made so far by the parties to the conflict have not been sufficient to overcome their differences. They deplored recent developments which have increased tension in the region, including the serious armed incident of June 18-19, 2010 and inflammatory public statements. They warned that the use of force created the current situation, and its use again would only lead to suffering, devastation, and a legacy of conflict and hostility that would last for generations. They urged a greater spirit of compromise to reach agreement on a common basis for continuing the negotiations. Additional actions by the sides are needed to reinforce the ceasefire of 1994 and to create a more favorable atmosphere for further political dialogue and reaching agreements. The Heads of Delegation of the Co-Chair countries renewed their commitment to support the sides in reaching a peace agreement, but reiterated that the primary responsibility to put an end to the Nagorno Karabakh conflict still remains with Azerbaijani and Armenian leaders.”