On August 4, Armenian President Serzh Sargsyan had a phone conversation with Russian President Dmitry Medvedev. The Armenian President once again conveyed condolences over human losses as a result of large-scale fires on Russia’s territory.
Serzh Sargsyan noted that the Armenian people is well aware of the importance of friendly countries’ support in such situations and offered assistance of the RA emergency response services in extinguishing fires and elimination of their consequences.
The two Presidents agreed on involvement of an Armenian emergency response group in the struggle against natural disaster, the RA President’s press service reported.