On August 5, the RA government made a decision on redistribution of 2010 budgetary funds, appropriating AMD 32.3mln to Syunik regional administration for the development of Halidzor and Shinuayr communities. The works are envisaged as part of the ropeway construction and its opening in Tatev, the RA government’s press service reported.
Besides, the government decided to allocate AMD 65.5mln to the RA Ministry of Economy for preparation of an advertising videoclip on Euronews channel about the opening ceremony of the ropeway and Tatev monastery complex.
Meanwhile, AMD 27.7mln will be provided to the Armenian office of National Geographic Traveler for organization of a scientific forum -Travel without Frontiers.