On August 31, in accordance with the previously achieved agreement with the NKR authorities, the OSCE mission will conduct monitoring of the line of contact of Nagorno Karabakh and Azerbaijani armed forces southeast of Kuropatkino settlement of Martuni region, NKR.
From the NKR Defense Army positions, the monitoring mission will be headed by Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Ambassador Andrzej Kasprzyk. Field Assistants of Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Antal Herdich (Hungary) and Hristo Hristov (Bulgaria) will be in the monitoring group to be accompanied by representatives of the NKR Ministry of Foreign Affairs and Ministry of Defense.
From the opposite side, the monitoring will be held by Coordinator of the OSCE Office, Lieutenant-Colonel Imre Palatinus (Hungary) and Field Assistant of Personal Representative of the OSCE CiO Zhaslan Nurtazin (Kazakhstan).