Manager of Haypost CJSC Juan Pablo Gechijian said that after the reconstruction of post offices of Armenia’s national postal operator Haypost and introduction of new technologies, Armenian consumers will have the opportunity to receive the goods purchased abroad via internet without customs clearance.
Goods at the amount below AMD 50,000, which are delivered to Armenia by Haypost, will cross the border through a “green corridor,” Gechijian told a press conference in Yerevan.
Besides, Armenia’s citizens will be provided with the opportunity to import goods at the amount of up to AMD 150,000 twice a year.