September 24, 2010 - 13:06 AMT
On September 26-28, Tsaghkadzor resort will host a sitting of the council of Eastern Europe Regional Anti-Doping Organization initiated by the World Anti-Doping Agency (WADA), Armenia's National Olympic Committee and Republican Anti-Doping Center of Sports Medicine.
The meeting will bring together representatives of 10 countries – Armenia, Albania, Belarus, Bosnia and Herzegovina, Georgia, Macedonia, Moldova, Serbia, Russia and Ukraine.
The event will include meetings and qualification educational seminars for anti-doping officers. Besides, establishment of a anti-doping center for the former USSR countries will be discussed, the press service of the Armenian National Olympic Committee told PanARMENIAN.Net.