Boris Grebenschikov and Aquarium band’s concert in Yerevan is a happy event both to Yerevanians and the musicians themselves.
“We have long dreamed to perform in Yerevan, and were finally given a chance to do so, Aquarium frontman said.
“We’ve only planned on one concert, yet will be happy to come back and play again, should everything go well. We have many friends here,” Grebenshchikov told PanARMENIAN.Net
During Yerevan-Moscow-Kyiv spacebridge, the musician characterized the possibility of a joint performance with Armenian duduk master Jivan Gasparyan as an incredible experience.
“I’ll be happy to perform with Jivan,” Grebenschikov said, adding, “I’m open to Armenian musicians’ offers.”
In conclusion, Aquarium frontman has promised a concert full of surprises, including hour-long improvisations.
On October 31, Boris Grebenschikov and Aquarium band will complete their Krasnaya Reka tour with a concert in Yerevan.
PanARMENIAN Photo will be responsible for exclusive photo coverage of the concert.
A news conference covering the oncoming concert of the legendary band is due on October 30 in Ani hotel at 12 p.m. Yerevan time.