18 out of 27 designed reservoirs of natural gas are currently exploited at Abovian underground gas storage station.
Despite limited financial resources related to consequences of the global financial crisis, ArmRosgazprom CJSC continues working on reconstruction and modernization of Abovian underground gas storage station, the company’s press service reported.
In October 2010 the company completed construction of another underground reservoir to put it into exploitation. The first reservoir, which was constructed by own efforts, is the biggest among the exploited ones. Construction of such reservoirs is an expensive and complex technological process, which takes from 3.5 to 4 years. The new underground reservoir provides with the opportunity to store additional 20mln cubic meters of gas, bringing the total volume of storage to 138-140mln cubic meters of natural gas.
According to Advisor to the CEO of ArmRosgazprom CJSC Roland Adonts, the new reservoir construction started in 2006, now it is ready for exploitation.
In case of favorable developments, ArmRosgazprom CJSC will be able to store 170-180mln cubic meters of gas by the end of 2013, what will considerably increase the reliability of gas supplies to Armenia’s consumers, as well as the level of the country’s energy security.