November 5, 2010 - 16:54 AMT
USD 63,737,638 was bought at an average price of AMD 358.34 /USD 1 and USD 77,443,521 sold at an average price of AMD 359.52 /USD 1 at the Armenian foreign currency market on November 1-5.
Deals amounting to USD 4,250,000 at an average price of AMD 359.73/USD 1 were concluded at NASDAQ OMX Armenia during the reporting period.
Meanwhile, deals amounting to USD 600,000 at an average price of 360.08/USD 1 were made at the interbank market.
On October 25-31, AMD loans granted by banks totaled 20.1bln, while USD loans amounted to 60.5mln, the press service of the Central Bank of Armenia reported.