November 17, 2010 - 18:53 AMT
ARFD: negating adoption of a document on Karabakh conflict, Alizade aims at returning ex-President of Azerbaijan’s ex-President Mutalibov to the country
The statement of Social Democrat Party of Azerbaijan (SDPA) Co-Chairperson Araz Alizade, negating adoption of a document on Karabakh conflict at Socialist International (SI) Council Meeting in Paris, most probably aims at returning the ex-President of Azerbaijan Ayaz Mutalibov, currently wanted by the police, to the country, the head of Hay Dat ARFD Bureau and Political Affairs Office director Kiro Manoyan told PanARMENIAN.Net.
A resolution on Karabakh conflict was adopted at SI Council Meeting on November 16 in Paris.
In October 2010, SI Secretary General Luis Ayala stated that a document on Karabakh issue will be adopted at November 15-16 Council Meeting based on Yerevan and Baku meeting results.