December 3, 2010 - 16:35 AMT
On December 3, Armavia air company gifted a TV set to its 700,000th passenger – Lusine Mosoyan – who used the company’s services for three times in past three days.
Lusine Mosoyan brought to Armenia а leaded panel with picture of Our Lady, which she created for Etchmiadzin.
“Compliant with its traditions, Armavia prepared a surprise also this time for the 700,000th passenger,” Armavia Acting Commercial Director Aghvan Grigoryan said.
According to him, the passenger traffic grew in 2010 compared to the same period in 2009.
Grigoryan expressed hope that in 2011 the company will gain a record index of 1,000,000 passengers, while the lucky passenger will be granted a Mercedes car.