Much like Israel, Azerbaijan perceives Iran as a major, even existential security threat, and the two countries, cooperation flows from this shared recognition, U.S. Counselor in Azerbaijan Rob Garverick said in a secret cable released by WikiLeaks.
“The (U.S.-born) Israeli Ambassador in Baku, Arthur Lenk, often conveys his country’s empathy by remarking with dark humor that if he had the chance to exchange neighborhoods, with Azerbaijan, I wouldn’t do it. Even open sources have identified an extensive relationship between the countries, intelligence services that even predated the presidency of Heydar Aliyev and it only stands to reason that this remains a major area of cooperation which both sides naturally seek to downplay,” the cable read.
“The Azerbaijani authorities assiduously protect Israeli interests in Baku. For example, the DCM of the Baku Embassy told Emboff that the GOAJ had noticeably improved local security at the Israeli Embassy when the most recent operations began in Gaza. When authorities got word of a planned demonstration on January 2, they dispatched buses to the place where the protesters were preparing to set off for the Embassy and arrested them on the spot. Police detained 25 of the 150 demonstrators rounded up, and 20 of them were sentenced to 10 or 15 days, detention. In sharp contrast, the GOAJ allows demonstrators to picket the Iranian Embassy, so long as the subject of the protest is the treatment of Azeris in Iran. In connection with the December 2 demonstration, the Israeli Embassy told us that they never even saw the demonstrators and made no requests before or after that anyone be held in custody.”
“Through its close relations with Israel, Azerbaijan gets a level of access to the quality weapon systems it needs to develop its army that it can not obtain from the U.S. and Europe due to various legal limitations, nor from its ex-Soviet suppliers, Belarus and Ukraine. Where other Western nations are reluctant to sell ground combat systems to the Azerbaijanis for fear of encouraging Azerbaijan to resort to war to regain NK and the occupied territories, Israel is free to make substantial arms sales and benefits greatly from deals with its well-heeled client. In September 2008 (again in a little-publicized affair ) the GOAJ signed an extensive agreement with the Israeli Defense Ministry providing for three Israeli companies to provide mortars, ammunition, rocket artillery and radio equipment. The company &Soltam8 got the contract to provide mortars and ammunition, &Tadiran Communications will provide radio gear, and Israeli Military Industries will provide the rockets. IMI sells a range of rocket artillery and BAKU 00000020 002 OF 002 accessories ranging from upgrade kits for Soviet vintage BM-21 & Grad 122mm systems, guidance packages for 122mm-300mm rockets and launch vehicles for up to 300mm rockets. It was not clear what exactly the Azerbaijanis bought, as the deal was simply described as being worth hundreds of millions of dollars. Azerbaijan already operates IMI’s 122mm & Lynx multiple-launch rocket system, which it mounts on a KAMAZ 63502 heavy truck.”