On December 11, Artsakh President Bako Sahakyan visited the Martakert region of the republic to participate in the opening of the cultural center in the village of Haterk.
Thereafter, the Head of the State visited hydropower stations on the Trghe River currently under construction and inspected on site the carried out activities.
Artsakh Republic premier Ara Haroutyunyan, minister of energy and natural resources of the Republic of Armenia Armen Movsissyan, director-general of the Hayrusgazard CJSC Karen Karapetyan and other officials accompanied the President on his visit, Central Information Department at the Office of Artsakh Republic President reported.