Director of the National Cinema Center of Armenia (NCC) Gevorg Gevorgyan said that the NCC participated in Cannes and Moscow movie markets in 2010.
As a result of it, an agreement was reached with Indian Prokash Sharma production center on creation of a joint 3D animated film, Gevorgyan told a press conference on December 16, summarizing the results of 2010.
According to him, there is no certain plot for the film yet
“Due to participation in movie markets, the NCC managed to reach agreements with some international cinema companies on financing a range of films and film projects,” said Gevorgyan.