December 20, 2010 - 15:23 AMT
220 Armenian students were given a chance to be educated abroad in 2010, due to agreements with international institutions, Armenian Minister of Science and Education Armen Ashotyan stated.
“50 thousand textbooks were provided to Armenian Diaspora schools, with Javakhk schools next on the list,” the Minister said, summarizing 2010 results at December 20 news conference.
“70 of NKR university entrants instead of 60 and 420 foreign students were admitted to Armenian universities in 2010,” the Minister noted.