During the December 23 sitting, the Armenian government approved the bill on introduction of amendments to the Law on Free Economic Zones (FEZ).
Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan said that a separate law on FEZ is adopted for the first time, the RA governmental press service reported.
“The peculiarity of the law is in the fact that it introduces a sound filter for possible risks – prior to implementation of projects, they should be approved by the government, be conceivable, transparent and governable,” said Sargsyan.