Police have arrested the teenage brother and sister of a man suspected of bombing Russia's busiest airport in late January, the Kommersant daily said on Wednesday.
The powerful blast that ripped through the international arrivals hall of Moscow's Domodedovo Airport on January 24 killed 36 people and injured over 100.
Police identified Magomed Yevloyev, a 20-year-old student from the impoverished southern Russian region of Ingushetia, as the suicide bomber on Sunday.
Magomed's sister Fatima, 16, and brother Akhmed, 15, were taken to a regional court in Ingushetia on Tuesday, along with a friend of Magomed's, Adam Ganizhev, Kommersant said.
The three suspects were arrested on Monday on suspicion of helping Magomed to carry out the attack.
Magomed left home in September to join Islamist terrorist forces and has not been seen since, RIA Novosti reported.