The UN Security Council has unanimously voted to impose sanctions on Muammar Gaddafi and his immediate entourage following the Libyan regime's bloody suppression of the uprising in the North African state.
Measures include an arms embargo, asset freeze and possible legal action against Libya's leaders.
The UK's Permanent Representative to the UN Mark Lyall Grant said: ''Today's resolution demands an immediate end to violence and repression, full respect for human rights and international law and accountability for those responsible for the violence. It gives practical effect to those demands through travel bans, asset freezes and arms embargo and immediate referral to the international criminal court."
Ibrahim Dabbashi, one of the first Libyan diplomats to denounce the regime, insisted the move would help those fighting to end Gaddafi's rule.
''The regime in Tripoli has no longer any credibility. It goes without saying that this resolution represents moral support for our people who are resisting. It will help put an end to this fascist regime which is still in power in Tripoli," Dabbashi said.
The US ambassador to the UN described the sanctions imposed on Gaddafi and his immediate entourage as 'biting'. Talks on forming a transitional government in Libya were also reportedly underway, Euronews reported.