Chairperson of the Council of Relatives of Missing Soldiers-Liberators Rima Arakelyan said that over 400 Armenian citizens have been included in the list of missing persons since signing the treaty on ceasefire in the Karabakh conflict zone.
This data coincides with that of the International Committee of the Red Cross (ICRC), Arakelyan told a press conference in Yerevan.
“We have already transferred a list of 20 people to the ICRC. We are going to submit a list of another 30 missing persons. Hopefully, international institutions will take relevant actions, otherwise we will harden our position,” said Arakelyan.