March 10, 2011 - 12:30 AMT
World famous singer, Armenia’s ambassador to Switzerland Charles Aznavour will join a rally at the French Senate to demand adoption of a law penalizing denial of the Armenian Genocide.
“For the first time in his life, Aznavour will take part in a political action,” Nouvelles d'Arménie reports. The event initiated by Coordination Council of Armenian Organizations in France will also bring together Patrick Devedjian, Serge Klarsfeld and other public figures.
On October 12, 2006, French National Assembly passed a bill on criminalization of the Armenian Genocide denial. Recently, WikiLeaks published a cable quoting French President Nicolas Sarkozy as saying that the bill “will be buried in the Senate”, what aroused Aznavour’s indignation.