Turkey slammed the Argentine court ruling, which said the Turkish state committed Genocide against the Armenians.
The Turkish Foreign Ministry said the ruling is “an example of how legal systems are abused by extreme nationalists belonging to the Armenian Diaspora.” The Ministry spokesman Selcuk Unal said “the decision was based on unserious accusations and it destabilizes Turkey’s efforts to mend ties with Armenia,” according to the Associated Press.
Armenia’s Ambassador to Argentina, Vladimir Karmirshalyan, said the Argentine judge upheld the “the right to the truth.”
Argentine judge Norberto Oyarbide ruled last week that “the Turkish state committed the crime of genocide against the Armenian people” between 1915 and 1923. In his ruling, the judge said that Turkey should help an Armenian descendant living in Argentina learn the fate of more than 50 of his relatives who disappeared nearly a century ago. Oyarbide used as a basis for his ruling the 2007 Argentine law that declares April 23 as a day of “solidarity and respect” in memory of the Armenian Genocide.