The European Parliament’s resolution on the review of the European Neighborhood Policy, which urges to consider informal contacts and consultations with de facto authorities of the breakaway territories, confirms the fact that the international community is having less trouble with accepting Karabakh status quo, according to a military psychologist.
As David Jamalyan told a news conference in Yerevan, “sooner or later, the world superpowers will have to accept the reality.”
“We understand the persistence of Azerbaijan-related oil interests, yet presently it’s obvious that the international community has come to apprehend the current status quo in Karabakh conflict zone,” he said.
On April 7, European Parliament adopted a resolution on the review of the European Neighbourhood Policy, specifying main programs implemented in eastern dimension.
In the 47th clause of the review, the European Parliament notes the EU’s stronger engagement in security issues in the Eastern Neighborhood with the establishment of the EUBAM in Moldova and the EUMM in Georgia; calls on the VP/HR and the EEAS to step up their involvement in finding a solution to the protracted conflicts in Transnistria and the South Caucasus based on the principles of international law – in particular non-use of force, self-determination and territorial integrity – through more active policy stances, more active participation and a more prominent role in permanent and ad hoc conflict resolution structures, including already existing negotiating formats, particularly those of the OSCE.
In the next clause, the EP calls on the VP/HR and the EEAS to develop more confidence-building measures and programmes, including the launching of new missions and public communication strategies and the consideration of pragmatic initiatives and innovative approaches such as informal contacts and consultations with the societies and de facto authorities of the breakaway territories, while conserving the EU’s non-recognition policy, in order to support civic culture and community dialogue.