April 21, 2011 - 11:32 AMT
Members of the British-Armenian parliamentary friendship group will do their utmost to raise public awareness of the Armenian Genocide, said John Whittingdale, a Conservative MP for Maldon & East Chelmsford.
He said the delegation visited the Armenian Genocide Memorial and Museum Institute. “I will share impressions when I am back to Britain. I will also organize an exhibition on the Armenian Genocide to tell my colleague about the tragedy of Genocide,” the MP said.
For her part, member of the House of Lords, Baroness Caroline Cox regretted that Turkey still denies the Genocide. “Any unrecognized Genocide paves way for further crimes. Recognition and condemnation of this crime against humanity is a demand of justice. Not being an Armenian, I know that the wounds will never heal, if the Genocide remains unrecognized,” she said.
She believes that Turks themselves want recognition of the Armenian Genocide, as people can’t live in lies. “It’s sad that the Turkish government is afraid to tell the truth,” the Baroness said.