Head of Analitika.at.ua information analytical center Marat Hakobyan said that many civilized countries have expressed their clear stance on the Armenian Genocide, the first genocide of the 20th century.
Hopefully, the day will come when Ukraine will join them and recognize the Genocide, Hakobyan said.
“The process of the Armenian Genocide recognition in Ukraine started on May 19, 2005, when the Verkhovna Rada of Ukraine declared April 24 the Armenian Genocide Remembrance Day. In five years, several regional and city councils applied to the Ukrainian authorities with a request to condemn the Armenian Genocide and recognize it legislatively.
On April 23, 2010, famous Ukrainian political analysts, scientists, public and political activists, as well as representatives of a range of national communities of Ukraine called on the country’s President and parliament to recognize the Armenian Genocide legislatively.
“Armenians of Ukraine expect a decision on the Genocide recognition by official Kyiv,” concluded Hakobyan.